Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Na której ręce nosi się zegarek? Poradnik dla prawo i leworęcznych

Na której ręce nosi się zegarek? Poradnik dla prawo i leworęcznych

Zegarek już dawno przestał się kojarzyć wyłącznie z mierzeniem czasu. Tę funkcję przejmują urządzenia elektroniczne. Obecnie czasomierz jest bardziej ozdobą, którą dopasowuje się do codziennej stylizacji. Kupując nowy model, zwykle zastanawiamy się, na której ręce nosi się zegarek. Czy jest w tym jakaś reguła?

 

 

 

 

Niuanse savoir-vivre'u

Dodatki do ubrań w przeciwieństwie do samych tekstyliów są nieco mniej obwarowane zasadami, jakie powinno się stosować przy ich doborze. Zegarki najczęściej kupuje się według kategorii: elegancki, casualowy, sportowy. Pojawia się jednak pytanie, na której ręce nosi się zegarek. Zasady savoir-vivre mówią o tym, że czasomierz powinno się zakładać na lewą rękę. Jest to umotywowane względami praktycznymi, ponieważ u osób praworęcznych lewa ręka mniej angażuje się w różne czynności. U genezy tej zasady jest także skromność. Machając prawą ręką z zegarkiem, można być posądzonym o przechwalanie się drogim gadżetem, czyli wywyższanie się ponad innych.

Zasada lewej ręki

Producenci zegarków zdecydowanie bardziej sprzyjają klientom praworęcznym. Rzecz jasna dlatego, że ci stanowią większość wśród kupujących. Służące do regulacji pokrętło i ewentualne przyciski są umieszczone po prawej stronie czasomierza. Z tego powodu o wiele prościej nimi operować. Na której ręce nosi się zegarek? Niektórzy znawcy stylu twierdzą, że zasada lewej ręki pasuje również do zwyczaju noszenia obrączki na prawej dłoni. Takie rozłożenie ozdób sprawia, że są zachowane właściwe proporcje. Lewa, mniej aktywna ręka to także mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia mechanicznego tego eleganckiego dodatku.

Na której ręce nosi się zegarek będąc osobą leworęczną

Skoro osoby praworęczne powinny nosić zegarek na lewej ręce, poprzez analogię osobo leworęczne powinny zakładać zegarek na lewą dłoń. Niestety, nie jest to takie proste, więc praktyka bywa różna. Zegarków zaprojektowanych specjalnie z myślą o osobach leworęcznych jest na rynku niewiele. Można szukać konkretnych modeli w sklepach jak Markowe za Połowę. Bywają firmy, które mechanizm odpowiedni dla leworęcznych wykonują tylko na specjalne zamówienie, bądź mają wysokie ceny takich modeli. To sprawia, że leworęczni często noszą zegarek na lewej ręce.

Zegarki coraz częściej traktuje się jak elementy biżuterii. Łączy się je z bransoletkami lub skórzanymi opaskami na przegub dłoni. Często ozdoby tego typu sąsiadują z czasomierzem lub też są zakładane na drugą rękę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl