Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak ustawić zegarek? Kluczowy jest mechanizm!

Zegarki są skomplikowanymi mechanizmami, które wymagają podstawowej wiedzy potrzebnej do ich obsługi, aby działały długo i niezawodnie. Dlatego wszystkie czynności związane z ustawianiem zegarka powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie możesz przyczynić się do uszkodzenia zegarka, a to powoduje utratę gwarancji i pozostawia Cię z niesprawnym urządzeniem.

Ustawienie czasu i daty w różnych typach chronometrów odbywa się nieco inaczej. Dlatego na początku trzeba ustalić rodzaj zegarka. Wtedy wiesz jak ustawić zegar. Czasomierze napędzane układem mechanicznym wymagają większej troski oraz skrupulatnego serwisowania. Mechanizm automatyczny to także złożona kwestia. Najłatwiejszą konstrukcję z punktu widzenia użytkownika mają zegarki wyposażone w napęd kwarcowy. W tym przypadku jedyną rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, jest wymiana baterii.

 

Jak ustawić zegarek z mechanizmem kwarcowym?

Zegarek z mechanizmem kwarcowym wykorzystuje kryształy kwarcu i baterię do funkcjonowania. Skorygowanie godziny oraz daty w takich modelach zależy przede wszystkim od jednego faktu. Czy masz wskazówki analogowe, a może wyświetlacz cyfrowy?

Jak ustawić zegarek z analogowym cyferblatem? Musisz odnaleźć wystający element z kasety zegarka, który odpowiada za poruszanie całym układem. Jest to koronka. Z reguły ma ona minimum dwie pozycje. Pierwsza maksymalnie wsunięta w obudowę zegarka jest ustawieniem wyjściowym, gdzie nie można dokonać zmiany godziny i daty. Drugi wariant służy w większości przypadków do zmiany godziny. Aby to zrobić, trzeba wysunąć koronkę delikatnie do chwili wyczucia oporu. Wtedy można zmienić godzinę.

Jak ustawić godzinę? Poruszać koronką w kierunku, który przesuwa wskazówki zgodnie z ruchem na tarczy zegara. Większość producentów nie zaleca cofania godziny przy pomocy mechanizmu. Lepiej jest przejść cały cykl, aż do ustawienia nowego czasu. 

A co w sytuacji, gdy w czasomierzu znajduje się jeszcze datownik? Jeśli nadal jest to zegarek z analogowymi wskazówkami, zapewne posiada trzy regulacje ustawienia koronki. Pierwsza najbardziej zbliżona do obudowy blokująca układ, druga służy do zmiany daty, a trzecia najbardziej odsunięta do nastawienia godziny. Każdą zmianę możesz wyczuć za sprawą delikatnego kliknięcia.

W przypadku zegarków cyfrowych zmiana daty i godziny nie jest już tak oczywista. Dokładne kroki jak ustawić zegarek mogą różnić się w zależności od producenta i modelu. Dlatego istotne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Wtedy w szybki i bezpieczny dla całej konstrukcji sposób ustawisz datę, a także godzinę. 

 

Jak ustawić zegarek z mechanizmem automatycznym?

Zegarki automatyczne są prawdziwym kunsztem zegarmistrzów. Potrafią funkcjonować przez wiele lat bez serwisowania, a napędza je energia kinetyczna. Dlatego do prawidłowego odmierzania czasu wymagane jest poruszanie zegarkiem. Co jest rzeczą naturalną, gdy mamy czasomierz na nadgarstku. Zapewne zadajesz sobie pytanie, jak ustawić zegarek z takim zespołem części? Odpowiedź jest dość oczywista. Działają one na podobnej zasadzie do innych zegarków z analogowymi wskazówkami. Koronka posiada trzy ustawienia pozycji. Początkową, do zmiany daty i nastawienia godziny. Jednak jest jeden bardzo ważny szczegół. Ze względu na złożoną konstrukcję szczególnie niebezpieczne jest wprowadzanie korekty czasu, a zwłaszcza daty w przedziale pomiędzy dwudziestą pierwszą, a trzecią nad ranem. Jeśli w tym czasie zdecydujesz się na skorygowanie parametrów zegarka, możesz doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia podzespołów. Dlaczego? Większość mechanizmów właśnie w tym przedziale czasowym samoczynnie przeskakuje na kolejny cykl dobowy, zmieniając na przykład datę. Zakłócenie tego cyklu  w skrajnych przypadkach skutkuje zerwaniem sprężyn i innych elementów aparatury.

W związku z tym jeśli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz skorzystać z doświadczenia zegarmistrzów. Oni w profesjonalny i bezpieczny sposób ustawią Twój zegarek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl