Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak otworzyć zegarek, by nie uszkodzić jego delikatnych części? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Zegarki należą do akcesoriów, które relatywnie rzadko wymagają napraw. Najczęstszą sytuacją, w której zachodzi konieczność ingerencji we wnętrze czasomierza, jest wymiana baterii. Jak otworzyć zegarek, by nie uszkodzić jego delikatnych komponentów? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, by uniknąć uszkodzenia sprzętu!

Rodzaje zegarków a ich otwieranie

Otwieranie zegarka i wgląd w jego mechanizm umożliwia element zwany deklem. To spodnia część obudowy, która w zależności od modelu czasomierza może być do niego mocowana na różne sposoby. Najczęściej stosowane są dekle zakręcane, wciskane lub montowane na śrubki. Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć zegarek, to zalecany sposób zależy przede wszystkim od dekla zastosowanego w danym modelu.

Jak otworzyć zegarek – przygotowanie i potrzebne akcesoria

Zanim przystąpisz do działania, zacznij od odpowiednich przygotowań. Mogą przydać Ci się narzędzia takie jak nóż, śrubokręt, pęseta czy szczypce. Jak otworzyć zegarek, żeby nie uszkodzić jego obudowy? Przede wszystkim podczas prób ściągnięcia dekla sprzęt powinien leżeć na miękkiej podkładce, która zabezpieczy go przed zarysowaniem szklanego frontu. Zegarka nie należy kłaść bezpośrednio na twardych powierzchniach, takich jak blaty czy parapety. Nie zaleca się również otwierania sprzętu w powietrzu, ponieważ w takiej sytuacji nietrudno o niefortunny upadek sprzętu.

Otwieranie zegarka – jak zrobić to dobrze?

Podczas otwierania czasomierza należy zachować wyjątkową ostrożność. Delikatne elementy obudowy czy wewnętrznych mechanizmów są podatne zarysowania lub uszkodzenia. Jak otworzyć zegarek z popularnym deklem wciskanym? Do jego podważenia możesz wykorzystać płaski śrubokręt lub niewielki nożyk. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko uszkodzenia dekla w wyniku obsunięcia się narzędzia, zabezpiecz go taśmą klejącą. W przypadku pokrywy zamocowanej na śrubki użyj odpowiedniej wielkości śrubokrętu. Do ściągnięcia dekla zakręcanego będziesz potrzebować narzędzia, które da się zaczepić o przygotowane wgłębienia. Jeśli uda Ci się odpowiednio „złapać” pokrywę, dekiel powinien się bez problemu odkręcić.

Jak prawidłowo zamknąć zegarek?

Wbrew pozorom, by cały zabieg przebiegł zgodnie z planem, nie wystarczy wiedzieć, jak otworzyć zegarek. Równie ważna jest wyjątkowa ostrożność podczas kontaktu z jego wewnętrznym mechanizmem, a także dokładne zamknięcie obudowy. Uważaj, żeby nie naruszyć uszczelek i nie zarysować elementów. Po zakończeniu prac upewnij się, że zegarek jest zamknięty dokładnie, a pokrywa nie odstaje w żadnym miejscu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl